Есфигмен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Есфигмен
Надворешен изглед на манастирот.
Информации
Целосно имеСвет манастир Есфигмен
Посветен наВознесение Христово
ЕпархијаСвета Гора
Личности
Основач (и)Теодосиј II & Пулхерија
Место
МестоСвета Гора, Грција
Координати40°21′10″ N; 24°08′17″ E / 40.352689° СГШ; 24.138053° ИГД / 40.352689; 24.138053Координати: 40°21′10″ N; 24°08′17″ E / 40.352689° СГШ; 24.138053° ИГД / 40.352689; 24.138053
Отворен за јавностсамо за мажи

Манастир Есфигмен (грчки: Μονή Εσφιγμένου) е православен манастир во монашката држава Света Гора во Грција, посветен на Вознесението Христово. Изграден е веднаш до морето на северната страна на Атонскиот полуостров. Сместен е во близина на манастирот Хиландар, и се наоѓа најсеверно од сите светогорски манастири. Сегашниот манастир датира од 10-от век, додека според преданието тука постоел манастир уште од 5-от век. Есфигмен се наоѓа на 18 место во хиерархијата на светогорските манастири. Се смета за едно од најконзервативните монашки братства на Света Гора.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „In the Balkans, the forces of pious chauvinism speak louder again“. The Economist. 17 November 2017. Посетено на 18 November 2017.