Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Демир Капија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Uspenieto Bogorodicno vo Demir Kapija 04.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба
Населено место Демир Капија
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1937
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успение на Пресвета Богородица — православен храм во Демир Капија. Таа е централна парохиска црква и е изградена е во 1937 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Успение на Пресвета Богородица - Демир Капија“. Повардарска епархија. Посетено на 2010-12-19.