Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Горничево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Kοίμησης της Θεοτόκου
Карта
40°47′11.4″N 21°41′15.0″E / 40.786500° СГШ; 21.687500° ИГД / 40.786500; 21.687500Координати: 40°47′11.4″N 21°41′15.0″E / 40.786500° СГШ; 21.687500° ИГД / 40.786500; 21.687500
МестоГорничево, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
ИзградбаXIX век
Управа
Архијерејско намесништвоСуровичевско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Kοίμησης της Θεοτόκου) — црква во селото Горничево, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е изградена во XIX век и се наоѓа во западниот дел на селото. Претставува трикорабна базилика со камбанарија на запад. Внатре има убав резбан иконостас и 29 вредни икони — 21 од XIX век (меѓу нив четири од 1897 г.) и 6 од почетокот на XX век. Се чува и евангелие со сребрена опкова од 1793 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „11η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων“ (PDF). Αρχαιολογικόν Δελτίον. Αθήνα: Υπουργείο Πολιτισμού. Τόμος 49 (1994), Χρονικά Β'2: 577. 1999. ISSN 0570-622Χ. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-05-10.