Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Бороец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција во Дримкол 17.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°17′22.48″N 20°35′54.3″E / 41.2895778° N; 20.598417° E / 41.2895778; 20.598417Координати: 41°17′22.48″N 20°35′54.3″E / 41.2895778° N; 20.598417° E / 41.2895778; 20.598417
Населено место Бороец
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба XIX век
Завршено XIX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во дримколското село Бороец.[1]

Црквата се наоѓа во самото село на ридот Бигор кој преовладува над селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта. Во непосредна близина на црквата се наоѓа и главната селска џамија.

По традиција, селаните во оваа црква се собираат за погреби и крштевки.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во Горно Маало и околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во црковниот двор во 1966 година била изградена камбанаријата на црквата. Ѕидари на камбанаријата биле селските муслимани.[2]

Икони[уреди | уреди извор]

Во 1867 година, Дичо Зограф изработил икони за селската црква.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 196–200.
  3. „ИКОНОПИСНОТО ТВОРЕШТВО НА ДИЧО ЗОГРАФ ВО СКОПЈЕ И СКОПСКИОТ РЕГИОН“. ПреминПортал. 10 октомври 2008. Посетено на 1 октомври 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]