Бајрам џамија (Бороец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајрам џамија

Поглед на селската џамија од црковниот двор на „Успение на Пресвета Богородица

Координати: Координати: 41°17′23″N 20°35′52″E / 41.28972° СГШ; 20.59778° ИГД / 41.28972; 20.59778
Место Бороец
Архитектура
Минариња 1

Бајрам џамија — главна и единствена џамија во селото Бороец, во Општина Струга, Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамија се наоѓа во самото село на ридот Бигор во Горното Маало кој преовладува над селото. Во непосредна близина на џамија се наоѓа и главната селска црква.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 196–200.