Црква „Успение Богородично“ (Копривштица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква „Успение Богородично“
Църква „Успение Богородично“
Church-Koprivshtitsa-4.JPG
Основни податоци
МестоБугарија Копривштица, Бугарија
Координати42°37′59″ N; 24°21′00″ E / 42.633° N; 24.35° E / 42.633; 24.35Координати: 42°37′59″ N; 24°21′00″ E / 42.633° N; 24.35° E / 42.633; 24.35
МитрополијаСофиска област
ЗемјаБугарија
Архитектонски опис
Архитектонски стилПреродбена архитектура

Црквата „Успение Богородично е црква во градот Копривштица, Бугарија.

Изградена е во 1817 година на местото каде претходно постоел храм, но бил изгорен од крџалиите. Се смета дека градбата била издигната за само 11 дена. Претставува ниска зграда, слабо осветлена, вкопана во земја, екстериорно обоена, налик на обична куќа.

Интересен е иконостасот, кој е дело на еден од големите бугарски мајстори-резбари - Хаџи Георги од Видин, претсавник на Тетевенската школа. Завршен е 4 години по изградбата на црквата и е уккрасен со библиски мотиви, растенија и животни. Иконите исто така се правени од одлични мајстори - Захари Зограф, Иван Николов Образописов, Иван Спасковски и Христо Енчев.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]