Тетевен

Координати: 42°55′04″N 24°15′27″E / 42.91773° СГШ; 24.257417° ИГД / 42.91773; 24.257417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тетевен
Тетевен
град
Поглед од плоштадот во Тетевен
Поглед од плоштадот во Тетевен
Тетевен is located in Бугарија
Тетевен
Тетевен
Местоположба на Тетевен во Бугарија
Координати: 42°55′04″N 24°15′27″E / 42.91773° СГШ; 24.257417° ИГД / 42.91773; 24.257417
ЗемјаБугарија
ОбластЛовеч
ОпштинаТетевен
Управа
 • ГрадоначалникМадлена Бојаџиева-Ничева (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна110,788 км2 (42,775 ми2)
Надм. вис.&10000000000000412000000412 м
Население (2022)
 • Вкупно9,024
 • Густина81/км2 (210/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5700
Повик. бр.+359 0678
Мреж. местоteteven.bg

Тетевен (бугарски: Тетевен) — град во северна Бугарија, административен центар на општината Тетевен во Ловечката Oбласт. Има население од околу 9.024 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Тетевен се наоѓа во планинско подрачје, во долината на реката Вит, помеѓу два дела на Стара Планина - Златичко-Тетевенска и Васиљoвска планина. Опкружен е со врвовите Петрахилја, Трескавец, Острец и Червен. Градот се наоѓа на 70 км од регионалниот центар Ловеч, 60 км од Тројан, 111 км од главниот град Софија.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот првпат се споменува во писмен документ во 1421 година. Се смета дека името на градот потекнува од семејството на извесен Тетјов род, кој се населил во областа и го основал градот. Постари варијанти на името на градот пронајдени во документите се Тетјувен и Тетјовене.

Бил просперитетен град во 16 и 17 век, но во 1801 година бил нападнат од организирани османлиски разбојнички групи, изгорен и речиси целосно уништен, а само четири куќи преживеале од вкупно 3.000. Градот подоцна оживеал и бил активен во вооружената борба за бугарска независност во 19 век, засолнувајќи го револуционерниот комитет дел од организираната бунтовничка мрежа на Васил Левски.

Економија[уреди | уреди извор]

Главните економски сектори што ја одредуваат егзистенцијата на Тетевен се туризмот, сточарството, сечата и преработката на дрво.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]