Црква „Св. Троица“ - Скачинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Градска
Местоположба

Координати 41°35′55″N 21°48′26″E / 41.59861° СГШ; 21.80722° ИГД / 41.59861; 21.80722Координати: 41°35′55″N 21°48′26″E / 41.59861° СГШ; 21.80722° ИГД / 41.59861; 21.80722
Место Скачинци
Општина Градско
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Завршено 1870
Живопис 1870
Градител Јаков Зографски
Зограф Јаков Зографски
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Троицаправославна црква во велешкото село Скачинци, Општина Градско, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е сместена на југозападниот крај на селото. Изградена е и живописана во 1870 г.[1] (или можеби во 1883 г.). Градителските, копаничарските и живописните работи ги извел сестраниот тресонечки мајстор Јаков Дамјанов Зографски, претставник на Дебарската школа.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Парохија Градско - цркви и манастири“. Повардарска епархија. 30 јуни 2008. Посетено на 25 ноември 2021.
  2. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуство. стр. 174.