Црква „Св. Трифун“ - Ајватовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Трифун
Црква Св. Трифун - Ајватовци.JPG

Поглед на црквата „Свети Трифун“ во селото Ајватовци

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Карта

Координати 42°0′26″N 21°36′37″E / 42.00722° СГШ; 21.61028° ИГД / 42.00722; 21.61028Координати: 42°0′26″N 21°36′37″E / 42.00722° СГШ; 21.61028° ИГД / 42.00722; 21.61028
Место Ајватовци
Општина Илинден
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Трифун
Архитектонски опис

Свети Трифун — главна селска црква во скопското село Ајватовци, Општина Илинден.[1]

Храмот се наоѓа на падината на Ајватовски Рид веднаш над последните куќи во самото село Ајватовци и до него води неодамна асфалтиран пат. Оваа црква е постара и главен црковен храм на селото Ајватовци.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]