Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Бујковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Crkva-Uspenie-na-Presveta-Bogorodica-Bujkovci.JPG

Црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во селото Бујковци

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Местоположба

Карта

Место Бујковци
Општина Илинден
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородицаправославна црква во селото Бујковци недалеку од градот Скопје. Храмот се наоѓа на веднаш над последните куќи во самото село Бујковци. Бидејќи во селото Бујковци во минатото немало црква заради што селаните за верски потреби ги посетувале црквите во поодалечените села Таор и Студена Бара, овој црковен храм е новоизграден крај камениот крст посветен на св. Атанасиј кој бил поставен „на сила“ уште во отоманско време[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трифуноски Јован. „Сеоска насеља Скопске котлине - развитак села, порекло становништво и привредне одлике“. Петти дел. Скопје, 1964 г. стр.45