Црква „Св. Петар и Павле“ - Ајватовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Петар и Павле
Crkva-Ajvatovci.jpg

Црквата „Свети Петар и Павле“ над селото Ајватовци

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°0′30″N 21°36′51″E / 42.00833° СГШ; 21.61417° ИГД / 42.00833; 21.61417Координати: 42°0′30″N 21°36′51″E / 42.00833° СГШ; 21.61417° ИГД / 42.00833; 21.61417
Населено место Ајватовци
Општина Илинден
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Петар и Павле
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Петар и Павлеправославен христијански црковен храм во селото Ајватовци недалеку од градот Скопје.[1]

Храмот се наоѓа на Ајватовски Рид над самото село Ајватовци и до него води земјен пат. Градбата од надвор е завршена, а во внатрешноста постои само иконостас и се уште не е живописана. Во непосредната околина на црквата беа спроведувани акции за пошумување, дел од акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Од ова место се пружа прекрасна глетка на целото Скопско Поле.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]