Црква „Св. Троица“ - Марино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Црква Св. Троица - Марино.JPG

Црквата „Света Троица“ во селото Марино

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Местоположба
Населено место Марино
Општина Илинден
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Троицаправославна црква во селото Марино недалеку од градот Скопје. Храмот се наоѓа во средината на самото село и поради својата големина и импозантност е забележлив и од автопатот Скопје - Куманово.