Црква „Св. Петка“ - Чаниште

Координати: 41°9′31″N 21°41′10″E / 41.15861° СГШ; 21.68611° ИГД / 41.15861; 21.68611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба

Карта

Координати 41°9′31″N 21°41′10″E / 41.15861° СГШ; 21.68611° ИГД / 41.15861; 21.68611
Место Чаниште
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис

Света Петкацрква во прилепското село Чаниште, храм на Чанишкиот манастир. Му припаѓа на Прилепското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е сместена на околу 500 м јужно од селото. Изградена е врз темелите на средновековен храм,[1] за што сведочи истоименото наоѓалиште Св. Петка.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 316. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]