Црква „Св. Петка“ - Орово

Координати: 40°45′20.6″N 21°0′56.0″E / 40.755722° СГШ; 21.015556° ИГД / 40.755722; 21.015556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка
Aγίας Παρασκευής
Карта
40°45′20.6″N 21°0′56.0″E / 40.755722° СГШ; 21.015556° ИГД / 40.755722; 21.015556
МестоОрово, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршена1899
Управа
Архијерејско намесништвоПреспанско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Света Петка (грчки: Aγίας Παρασκευής) — црква во селото Орово, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е изградена во 1899 година.[1] Претставува пример за духовната архитектура од тоа време.

Прогласена е за заштитен споменик на културата во 1987 г.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evyenidou, Despina. Ioannis Kanonidis, Thanasis Papazotos. The Monuments of Prespa, Archaeological Receipts Fund, 1991, стр. 85
  2. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/3733/80/20-2-1987 - ΦΕΚ 281/Β/9-6-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2015-02-02. Посетено на 2 февруари 2015.