Црква „Св. Петка“ - Луке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Луке 4.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кривопаланечко
Местоположба
Координати 42°20′27″N 22°17′35″E / 42.34083° N; 22.29306° E / 42.34083; 22.29306Координати: 42°20′27″N 22°17′35″E / 42.34083° N; 22.29306° E / 42.34083; 22.29306
Населено место Луке
Општина Крива Паланка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — обновена селска црква во селото Луке, Кривопаланечко.[1]

Во непосредна близина се наоѓа државната граница со Србија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа над маалото Колибје.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Истата била подигната врз основа на темели на средновековна црква. Сполии од постарата црква се вѕидани во новата црква.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 41. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кривопаланачка област. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 260.
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]