Црква „Св. Петар и Павле“ - Петгас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Петар и Павле
Αγίων Πέτρου και Παύλου
Поглед на црквата
40°55′41″N 22°24′57″E / 40.92806° СГШ; 22.41583° ИГД / 40.92806; 22.41583Координати: 40°55′41″N 22°24′57″E / 40.92806° СГШ; 22.41583° ИГД / 40.92806; 22.41583
МестоПетгас, Ениџевардарско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршенаоколу 1850
Управа
ЕпархијаГуменџиско-бојмичко-ругуновска

Свети Петар и Павле (грчки: Αγίων Πέτρου και Παύλου) — црква во селото Петгас, Ениџевардарско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Гуменџиско-бојмичко-ругуновската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Избришана фреска пред влезот на црквата

Црквата е гробишен и парохиски храм на селото, изграден во средината на XIX век. Претставува трикорабна базилика со димензии од 14 × 9 м.[2] На исток има една полукружна апсида. На северниот крај на тремот има четириаголна кула изградена во 1955 г.

Внатрешноста на црквата е нова. Храмот е уништен во пожар во 2000 г. и подоцна обновен. Уништени се галеријата на западниот ѕид, дрвените тавани, фреските, иконостасот со икони на кулакиски мајстори, владичкиот престол, амвонот и проскинитарите. Над јужниот влез, обликуван со камен околувратник, има траги од фреска на покровителите, апостолите Петар и Павле. Околу вратата има и траги од фрески кој покажува дека западниот и јужниот ѕид биле живописани до висина на галеријата.[1]

Во 1987 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „6. Ιερός ναός Αγίων Πέτρου και Παύλου Πεντάλοφου“. Ανάδειξη των Μεταβυζαντινών Μνημείων στην Μητροπολιτική Περιφέρεια Γουμενίσσης- Αξιουπόλεως - Πολυκάστρου μέ κέντρο τό Δήμο Ευρωπού. Посетено на 24 јуни 2014.
  2. 2,0 2,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ34/24412/504/8-6-1987 - ΦΕΚ 378/Β/27-7-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 21 октомври 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]