Црква „Св. Пантелејмон“ - Никифорово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Пантелејмон
Sv. Pantelejmon od Nikiforovo (3).jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба

Место Никифорово
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Пантелејмон
Изградба 19 век
Завршено 1923 обновена
Осветување 1928
Архитектонски опис

Свети Пантелејмон е главната селска црква во мавровското село Никифорово.[1] Црквата е изградена во 19 век, додека на плочата на влезот на црквата е запишано дека во 1923 година ја обновил српскиот крал Александар I Караѓорѓевиќ. За време на српската окупација на Македонија, црквата се наоѓала во рунирана состојба. Но на иницијатива на тогашниот сенатор Угрин Јоксимовиќ, кој имал порекло од мавровскиот крај и кој бил близок пријател на семејството Караѓорѓеви, кралот неколику пати подарил средства за обнова на разрушената црква и на самото село Никифорово, кое било повеќепати палено во изминатиот период. Една од најстарите сочувани икони е „Носила Исуса Христос“, која ја донеле некои руски свештеници. Ово свето место во повеќе наврати било гранатирано и било доста оштетено за време на Втората светска војна. На иницијатива на жителите на Никофорово и со финансиска помош на фирмата „Електро Маврово“ црква во 1991 година уште еднаш била обновена. Секоја година на патрониот празник на црквата се одбележува празникот со литургија и општонародна веселба која трае 2 дена.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трпевска, Александра (10 август 2012). „Одбележан Свети Пантелјемон во Никифорово“. ГВ онлајн. Посетено на 2012-08-19.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]