Црква „Св. Никола“ - Трпејца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Трпејца.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба

Координати 40°57′35.85″N 20°47′1.38″E / 40.9599583° СГШ; 20.7837167° ИГД / 40.9599583; 20.7837167Координати: 40°57′35.85″N 20°47′1.38″E / 40.9599583° СГШ; 20.7837167° ИГД / 40.9599583; 20.7837167
Место Трпејца
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во охридското село Трпејца.[1] Околу црквата се сместени селските гробишта на селото.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во средишниот дел на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била срушена во Првата светска војна, бидејќи фронтот поминувал во близина на селото. По војната, храмот бил повторно обновен.[2]

Сепак, црквата била започната одново да се гради со нов камен-темелник осветен и поставен на 25 јуни 2005 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 45. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован Ф. (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Београд: Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.
  3. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2020-01-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]