Црква „Св. Никола“ - Сушица (Порече)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Sushicacrkva.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°38′33″N 21°08′40″E / 41.64250° N; 21.14444° E / 41.64250; 21.14444Координати: 41°38′33″N 21°08′40″E / 41.64250° N; 21.14444° E / 41.64250; 21.14444
Населено место Сушица
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1890
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во поречкото село Сушица.[1]

Црквата е сместена во долното маало на селото и преовладува во неговата панорама.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1890 година.[2] Се споменува и како „Свето Вознесение“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Манастиречка парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 12 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]