Црква „Св. Никола“ - Косел (нова)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Косел 6.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба
Координати 41°10′26.3″N 20°50′14.3″E / 41.173972° СГШ; 20.837306° ИГД / 41.173972; 20.837306Координати: 41°10′26.3″N 20°50′14.3″E / 41.173972° СГШ; 20.837306° ИГД / 41.173972; 20.837306
Место Косел
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1974
Завршено 1975
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во охридското село Косел.[1] Во црковниот двор се наоѓаат и селските гробишта на Косел.

Црквата претставува парохиско седиште на Коселската парохија.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била градена во периодот 1974-1975 година[2] во непосредна близина на старата средновековна истоимена црква.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-11-13.
  3. Трифуноски, Јован Ф. (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Београд: Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]