Црква „Св. Никола“ - Колицко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Клечовска
Местоположба

Карта

Координати 42°01′06″N 21°48′45″E / 42.01833° СГШ; 21.81250° ИГД / 42.01833; 21.81250Координати: 42°01′06″N 21°48′45″E / 42.01833° СГШ; 21.81250° ИГД / 42.01833; 21.81250
Место Колицко
Општина Куманово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1872
Архитектонски опис

Св. Николаправославна црква во Колицко, Кумановско. Ѝ припаѓа на Кумановско-осоговската епархија на МПЦ - ОА. Се смета за претставник на архитектурата од времето на Македонската преродба.

Црквата се наоѓа на еден километар северозападно од селото. Изградена е во 1872 г. врз темелите на постар урнат храм.[1][2] Престолните икони се дело на мајсторот Коста Крстев.[1]

Икони[уреди | уреди извор]

Еве некои стари икони од црквата, денес изложени во Галеријата на икони во Куманово:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Преродбенски период“. Центар за дигитализација на националното наследство. Архивирано од изворникот на 2014-04-15. Посетено на 15 април 2014.
  2. „с. Колицко - црква Св. Никола“. Галерија на икони од Кумановскиот крај во црквата Св. Никола, Куманово. Посетено на 14 април 2014.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]