Црква „Св. Никола“ - Кнежје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Кнежје 7.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Прва светиниколска
Местоположба

Координати 41°50′59″N 21°54′30″E / 41.84972° СГШ; 21.90833° ИГД / 41.84972; 21.90833Координати: 41°50′59″N 21°54′30″E / 41.84972° СГШ; 21.90833° ИГД / 41.84972; 21.90833
Место Кнежје
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во светиниколското село Кнежје, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на влезот во селото, издигната над селото, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во самото село и со својата местоположба е видлива од поголемиот дел од селото.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата не се знае кога е подигната, иако самите мештани тврдат дека веќе постоела кога нивните предци дошле во селото.[3] Според парохиски извори, таа е подигната во XIX век. Не е познато кога и од кој архијереј е осветена.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Карактеристично за оваа црква е што е изградена како еднокорабна црква, а за која се користени материјали од околните археолошки наоѓалишта.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

За иконите не се знае од кој автор потекнуваат, а се направени во ист период кога била градена црквата.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви |“. web.archive.org. 2016-09-15. Архивирано од изворникот на 2016-09-15. Посетено на 2021-04-07.
  3. Трифуноски, Јован (1964). Овчепољска Котлина. Загреб: Југословенска академија на науките и уметностите. стр. 718.
  4. 4,0 4,1 „Светиниколски парохии“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Посетено на 2021-04-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]