Црква „Св. Никола“ - Калуѓерец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Калуѓерец.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°39′34.19″N 21°14′35.82″E / 41.6594972° N; 21.2432833° E / 41.6594972; 21.2432833Координати: 41°39′34.19″N 21°14′35.82″E / 41.6594972° N; 21.2432833° E / 41.6594972; 21.2432833
Населено место Калуѓерец
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1920
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во поречкото село Калуѓерец.[1]

Црквата е сместена на влезот во селото, затскриена зад израснатите дрвја и грмушки.

Црквата е изградена во 1920 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Манастиречка парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 15 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]