Црква „Св. Никола“ - Жервохор (Негушко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Надвлезен живопис
Карта
40°39′5″N 22°14′6″E / 40.65139° СГШ; 22.23500° ИГД / 40.65139; 22.23500Координати: 40°39′5″N 22°14′6″E / 40.65139° СГШ; 22.23500° ИГД / 40.65139; 22.23500
МестоЖервохор, Негушко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршена1843
Управа
Архијерејско намесништвоВештичко
ЕпархијаБерско-негушко-камбаниска

Свети Николацрква во селото Жервохор, Негушко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Берско-негушко-камбаниската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е гробишен храм, сместен на североисточниот крај на селото. Обновена е во 1843 г. Истата година живописана со вредни фрески од истакнатите мајстори Ѓорѓи Мануил (татко) и Мануил Георгиу (син) од Селица, според натписот над надвратникот на јужниот влез во женската црква.[1][2]

Натписът е со висок калиграфски квалитет, има сложнеа граматика, мешани мали и болеми букви и употреба на полни титла.[3]

Во 1969 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Βουδούρης, Αθανάσιος Γ (2011). „Πληροφορίες για δὐο μοναστήρια στο Βέρμιο και τον κάμπο της Ημαθίας κατά την Οθωμανική περίοδο (18ος - 19ος αι.)“. Μελετήματα Ημαθίας. 3: 224.
  2. Τσιλιπάκου, Αγαθονίκη (2011). „Ο ναός του αγίου Νικολάου στο Παλαιό Ζερβοχώρι Ημαθίας. Προκαταρτική έρευνα“. Μελετήματα Ημαθίας. 3.
  3. Βουδούρης, Αθανάσιος Γ (2011). „Πληροφορίες για δὐο μοναστήρια στο Βέρμιο και τον κάμπο της Ημαθίας κατά την Οθωμανική περίοδο (18ος – 19ος αι.)“. Μελετήματα Ημαθίας. 3: 225. no-break space character во |title= во положба 101 (help)
  4. „архивска копија“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 1 јули 2018. Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]