Црква „Св. Никола“ - Долно Крушје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Долно Крушје 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°35′34.01″N 21°08′38.63″E / 41.5927806° N; 21.1440639° E / 41.5927806; 21.1440639Координати: 41°35′34.01″N 21°08′38.63″E / 41.5927806° N; 21.1440639° E / 41.5927806; 21.1440639
Населено место Долно Крушје
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква, во поречкото село Долно Крушје.[1][2]

Црквата се наоѓа надвор од селото, сместена на една ливада, во чиј долен дел се наоѓаат и самите селски гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Цркви во Манастиречката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2011-10-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]