Црква „Св. Никола“ - Дабница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
MK0050815 Dabnica (old church).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Плетварско-беловодичка
Местоположба

Координати 41°23′33.6″N 21°33′50.8″E / 41.392667° СГШ; 21.564111° ИГД / 41.392667; 21.564111Координати: 41°23′33.6″N 21°33′50.8″E / 41.392667° СГШ; 21.564111° ИГД / 41.392667; 21.564111
Место Дабница
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Живопис XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен
Стил преродбенички

Св. Николацрква во прилепското село Дабница, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Прилепското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е еднокорабна градба со четиристрана апсида на источната страна, подигната и живописана во втората половина на XIX век. Обновена е во средината на XX век, при што стариот живопис е покриен со слој од малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Црква „Свети Никола", село Дабница“. Old Prilep. Посетено на 31 декември 2021.