Црква „Св. Никола“ - Битово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Битово 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°44′46.14″N 21°04′53.67″E / 41.7461500° N; 21.0815750° E / 41.7461500; 21.0815750Координати: 41°44′46.14″N 21°04′53.67″E / 41.7461500° N; 21.0815750° E / 41.7461500; 21.0815750
Населено место Битово
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1912
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во поречкото село Битово.[1]

Црквата е сместена на самото сретсело и преовладува во самото село со својата бела боја.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]