Црква „Св. Никола“ - Башино Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Свети Никола (појаснување)
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Sv. Nikola od Bašino Selo krop.jpg

Поглед кон црквата од автопатпт Е-75

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Башиноселска
Местоположба
Населено место Башино Село
Општина Велес
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1840
Осветување 1870
Живопис 1870
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола птреставува главна парохиска црква на Башиноселската парохија во велешкото село Башино Село. Изградена во 1840 годинаа рескоживописана и осветена е во 1870 година.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.