Црква „Св. Недела“ - Стипона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Недела
Црква „Св. Недела“ - Стипона (01).jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Трета ресенска
Местоположба

Место Стипона
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Недела
Архитектонски опис

Црква „Св. Недела“ - црква во селото Стипона, Општина Ресен.[1] Се наоѓа 760 м југоисточно (воздушна линија) од раселеното село.

Историја[уреди | уреди извор]

Првично постоело само светичето „Св. Недела“.

Галерија[уреди | уреди извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Катин, Славе. „Во печалбарскиот крај од Болно до Стипона“. Македонско сонце. Архивирано од изворникот на 12 мај 2019. Посетено на 10 август 2022.