Црква „Св. Недела“ - Брушани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Црква „Св. Недела“ - Брушани 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Маренска
Местоположба
Координати 41°24′6.4″N 21°57′21″E / 41.401778° N; 21.95583° E / 41.401778; 21.95583Координати: 41°24′6.4″N 21°57′21″E / 41.401778° N; 21.95583° E / 41.401778; 21.95583
Населено место Брушани
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 2013
Завршено 2017
Осветување 2017
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Недела — новоизградена црква во викенд-населбата Брушани, сместена меѓу куќите.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на црквата започнала во март 2013 година, а во 2017 година била осветена од страна на митрополитот Повардарски, владиката г. Агатангел.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Осветена црквата во кавадаречкото село Брушани“. Сител Телевизија. 6 август 2017. Посетено на 29 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]