Црква „Св. Наум Охридски“ - Ливоишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Наум Охридски
Црква „Св. Наум Охридски“ - Ливоишта 3.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба
Координати 41°12′2.7″N 20°48′53.2″E / 41.200750° N; 20.814778° E / 41.200750; 20.814778Координати: 41°12′2.7″N 20°48′53.2″E / 41.200750° N; 20.814778° E / 41.200750; 20.814778
Населено место Ливоишта
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Наум Охридски
Изградба 1923
1973
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Наум Охридски — главна селска црква во охридското село Ливоишта.[1]

Црквата се наоѓа на сретсело, а околу нејзе се сместени селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1923 година. Подоцна, во 1973 година истата била срушена и повторно подигната.[2]

Новиот камен-темелник бил осветен и поставен во 1970 година. Изградбата на денешната градба завршила во 1974 година, кога била и осветена од страна на митрополитот Дебарско-кичевски г. Методиј.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 47. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован Ф. (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Београд: Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.
  3. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-11-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]