Црква „Св. Марија и Св. Алексиј“ - Тум

Координати: 52°03′21″N 19°13′58″E / 52.05583° СГШ; 19.23278° ИГД / 52.05583; 19.23278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква „Св. Марија и Св. Алексиј“
Archikolegiata NMP i św. Aleksego
Црква „Св. Марија и Св. Алексиј“ - Тум.
Основни податоци
МестоТум, Полска
ПрипадностРимокатоличка црква
ЕпархијаЛенчички Округ
Архитектонски опис
Архитектонски стилРоманска архитектура
Завршен12 век

Црквата „Св. Марија и Св. Алексиј“ — христијански храм кој се наоѓа во селото Тум, Ленчички Округ, Полска. Црквата е изградена во романски стил од гранитни блокови. Изградена е помеѓу 1140 и 1161 година.

Црквата била изградена користејќи техника на Opus emplectum. Таа има форма на базична базилика со галерии, западна фасада со двојна кула и две апсиди (западно и источно). За време на реконструкцијата по Втората светска војна биле додадени тркалезните врвови на исток. Црквата наликува на Вавелската катедрала, основана од Владислав I. Таа била повторно изградена во 15 и на крајот на 18 век и запалена во 1939 година. Реконструкцијата завршила во 1954 година.

Распетието во црквата било создадено во 1943 година од страна на Јозеф Гославски.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rudzka, Anna (2009). Józef Gosławski. Rzeźby, monety, medale (полски). Warsaw: Alegoria. стр. 37. ISBN 978-83-62248-00-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

52°03′21″N 19°13′58″E / 52.05583° СГШ; 19.23278° ИГД / 52.05583; 19.23278