Црква „Св. Леонтиј“ - Граиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Леонтиј
Викиекспедиција Железник 281.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Слепчанска
Местоположба
Координати 41°14′15″N 21°13′09″E / 41.23750° N; 21.21917° E / 41.23750; 21.21917Координати: 41°14′15″N 21°13′09″E / 41.23750° N; 21.21917° E / 41.23750; 21.21917
Населено место Граиште
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Леонтиј
Завршено 1927
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Леонтиј — главна селска црква во селото Граиште. Црквата се наоѓа во северозападниот дел од селото, на возвишение коешто ѝ дава доминантна местоположба.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на падина над селото Граиште, а околу нејзе се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1927 година на стари темели од некогашен храм.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Храмот во основа претставува впишан крст со полукружна апсида и плиток дрвен свод. Ѕидовите на црквата во внатрешноста и на фасадата се малтерисани и варосани бело. Покривот на црквата е на две води и покриена со ќерамиди.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Димитров, Никола В. (2017). Географија на населби: општина Демир Хисар (PDF). Битола. стр. 26. ISBN 978-608-65616-4-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]