Слепчанска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Слепчанска парохија — македонска православна парохија, дел од Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ги опфаќа селата Слепче, Белче, Вардино, Бараково, Граиште, Журче, Прибилци, Кутретино, Суводол, Сладуево. Парохиски свештеник е Ереј Димитар Илиевски (сост. 2016).

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(парохиска црква)
Слепче 1867 Sv. Nikola - Slepče 05.jpg
Црква „Св. Јован Крстител“ Слепче XI-XIV век Манастир Св. Јован Претеча - Слепче.JPG
Црква „Св. Јован Богослов“ Слепче
Црква „Пресвета Богородица Балаклија“ Слепче 1970 Dobromirovo.JPG
Црква „Св. Никола“ Вардино XIX век
Црква „Св. Константин и Елена“ Вардино Св. Константин и Елена - Вардино.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Бараково 1942
Црква „Св. Тома“ Граиште 2002 Sv.Toma Graiste.jpg
Црква „Св. Леонтиј“ Граиште 1927 Викиекспедиција Железник 281.jpg
Црква „Св. Никола“ Белче XIX век
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Журче XVII век Викиекспедиција Железник 241.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Журче 1617 Викиекспедиција Железник 239.jpg
Црква „Св. Илија“ Журче 1976 Crkva pred Žurče 02.JPG
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Прибилци 13.08.1992 Викиекспедиција Железник 225.jpg
Црква „Св. Илија“ Сладуево Викиекспедиција Железник 295.jpg
Црква „Св. Константин и Елена“ Кутретино/Суводол 1830
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Кутретино/Суводол Sv.Bogorodica Suvodol1.jpg
Црква „Св. Никола“ Кутретино/Суводол

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°13′57″N 21°10′25″E / 41.23250° СГШ; 21.17361° ИГД / 41.23250; 21.17361