Црква „Св. Илија“ - Пепелиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ во село Пепелиште 2.JPG

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Тимјаничка
Местоположба
Населено место Пепелиште
Општина Неготино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1993
Завршено 1993
Осветување 1993
Мрежно место Св. Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Илија“ - Пепелиште — единствена црква во селото Пепелиште, во Општина Неготино. Црквата се наоѓа на влезот на селото, над самиот пат. Покрај самата црква се сместени и селските гробишта, како и еден помошен објект изграден во изминативе години.

Кражба[уреди | уреди извор]

Црквата била цел на кражба во периодот по 29 септември 2013 година, која била пријавена од самиот домаќин. Непознатиот сторител украл 2.000 денари. Крадецот влегол преку необезбедената влезна врата.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Украдени пари од црква во Неготинско“. Телеграф.мк. Скопје: Телеграф. 10 октомври 2013. Посетено на 20 мај 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°30′55″N 22°07′22″E / 41.51528° СГШ; 22.12278° ИГД / 41.51528; 22.12278