Црква „Св. Илија“ - Калуѓерец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Калуѓерец.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°39′53.39″N 21°14′32.73″E / 41.6648306° СГШ; 21.2424250° ИГД / 41.6648306; 21.2424250Координати: 41°39′53.39″N 21°14′32.73″E / 41.6648306° СГШ; 21.2424250° ИГД / 41.6648306; 21.2424250
Населено место Калуѓерец
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — помала гробјанска црква во поречкото село Калуѓерец. Црквата е сѐ уште во изградба.

Црквата е сместена под селото, во непосредна близина на самите селски гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]