Прејди на содржината

Црква „Св. Димитриј“ - Палатица (Берско)

Координати: 40°28′42.6″N 22°20′14.8″E / 40.478500° СГШ; 22.337444° ИГД / 40.478500; 22.337444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј
Αγίου Δημητρίου
Свети Теодор Стратилат (лево) и Теодор Тирон (десно)
Карта
40°28′42.6″N 22°20′14.8″E / 40.478500° СГШ; 22.337444° ИГД / 40.478500; 22.337444
МестоПалатица, Берско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1570
Управа
Архијерејско намесништвоКамбаниско
ЕпархијаБерско-негушко-камбаниска

Свети Димитриј (грчки: Άγιος Δημήτριος) — црква во селото Палатица, Берско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Берско-негушко-камбаниската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата се наоѓа на самиот југозападен крај на селото. Изградена е во 1570 г. и денес е во лоша состојба. Претставува трикорабна базилика, чии кораби се поделени со дрвени столбови. При изградбата е користен материјал од древномакедонско време. Внатре е зачуван вреден живопис од годината на изградба, дело на зографот Никола од Линотопи.[1]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 Ανδρόνικος, Μανόλης. „KTHTOPIKH ΕΠΙΓΡΑΦΗ TOY ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΤΗΣ ΠΑΛΑΤΙΤΣΑΣ“. Σύλλογος Παλατιτσιωτών. Архивирано од изворникот на 2015-07-08. Посетено на 7 јули 2015.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]