Црква „Св. Димитриј“ - Куратица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Куратица 3.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба
Координати 41°14′21″N 20°53′40.28″E / 41.23917° СГШ; 20.8945222° ИГД / 41.23917; 20.8945222Координати: 41°14′21″N 20°53′40.28″E / 41.23917° СГШ; 20.8945222° ИГД / 41.23917; 20.8945222
Населено место Куратица
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитрија
Изградба 1997
Завршено 1999
Осветување 11 октомври 1999
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — понова селска црква во охридското село Куратица.[1]

Црквата е сместена пред селото, лево од патот кој води до Куратица.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била започната со градба на 2 јуни 1997 година, кога бил поставен камен-темелникот.[2]

Црквата била осветена на 11 октомври 1999 година од страна на митрополитот г. Тимотеј.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-12-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]