Црква „Св. Вознесение“ - Криволак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Вознесение
Зимзелените дрва во дворот на црквата „Св. Спас“.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Тимјаничка
Местоположба

Место Криволак
Општина Неготино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Спас
Изградба 1986-2000
Завршено 2000
Осветување 2006
Мрежно место Св. Спас
Архитектонски опис

Црква „Св. Вознесение Христово“ - Криволак — единствена црква во селото Криволак, во Општина Неготино. Црквата се наоѓа на влезот на селото, над самиот пат, обрабена со зимнозелени дрвја. Покрај самата црква се сместени и селските гробишта, каде се наоѓал параклис, кој долго време служел како единствен верски објект во селото.

После 20 годишна изградба црквата е осветена во 2006 година после посетата и чиноначалствувањето на владиците Тимотеј и Петар. Сѐ уште во изградба се трпезаријата и крстилницата. За време на патрониот празник Спасовден се делат ручек и вечера[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Според кажување на жители на Криволак. Забележале Марио Шаревски, Тони Ристовски и Никола Цибрев на 10.04.2015

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°31′27″N 22°06′56″E / 41.52417° СГШ; 22.11556° ИГД / 41.52417; 22.11556