Црква „Св. Власиј“ - Ложани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Власиј
Црква „Св. Власиј“ 2.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°13′40″N 20°40′32″E / 41.22778° N; 20.67556° E / 41.22778; 20.67556Координати: 41°13′40″N 20°40′32″E / 41.22778° N; 20.67556° E / 41.22778; 20.67556
Населено место Ложани
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Власиј Севастиски
Завршено 1893
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Власиј — македонска православна црква во струшкотото село Ложани.[1] Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото односно на средсело. Таа претставува гробјанска и парохиска црква. Изградена во 1893 година. Има и фрескоживопис.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. {{{1}}}, [[#CITEREF{{{1}}}|Резултати од валоризацијата на црквите во селата Богомила и Бистрица во областа Азот, Велешко]]