Црква „Св. Преполовение“ - Ложани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Преполовение
Црква „Св. Преполовение“ -.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°13′33″N 20°40′27″E / 41.22583° СГШ; 20.67417° ИГД / 41.22583; 20.67417Координати: 41°13′33″N 20°40′27″E / 41.22583° СГШ; 20.67417° ИГД / 41.22583; 20.67417
Населено место Ложани
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 2006
Завршено 2010
Осветување 25 април 2010 година
Архитектонски опис

Свето Преполовение — македонска православна црква во струшкотото село Ложани.[1] Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото. Камен-темелникот е поставен и осветен на 15 јули 2006 година од страна на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.[2] Завршена и осветена е на 25 април 2010 година.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветен и положен камен темелник за нова црква во с. Ложани
  3. † НА 25 АПРИЛ 2010 ГОДИНА, ВО СТРУШКОТО СЕЛО ЛОЖАНИ СЕ ИЗВРШИ ОСВЕТУВАЊЕ НА НОВ ПАРАКЛИС ПОСВЕТЕН НА СВЕТО ПРЕПОЛОВЕНИЕ