Црква „Св. Богородица“ - Ложани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица - Балаклија
Манастир Света Богородица-Ложани.jpg

Изворот на светата вода

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°14′07″N 20°40′35″E / 41.23528° СГШ; 20.67639° ИГД / 41.23528; 20.67639Координати: 41°14′07″N 20°40′35″E / 41.23528° СГШ; 20.67639° ИГД / 41.23528; 20.67639
Населено место Ложани
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 2015
Завршено =
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Богородица — македонска православна црква во струшкотото село Ложани.[1] Црквата се наоѓа во северниот раб на селото. Оваа црква е посветена на Животоносниот Источник. Во самиот црковен двор постои извор на света вода. Храмот почнал да се гради во 2015 година и сѐ уште е во изградба (сос. 2017).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.