Црква „Св. Богородица“ - Сенце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Црква „Св. Богородица“ - Сенце.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба
Координати 41°40′57.2″N 20°39′34.3″E / 41.682556° N; 20.659528° E / 41.682556; 20.659528Координати: 41°40′57.2″N 20°39′34.3″E / 41.682556° N; 20.659528° E / 41.682556; 20.659528
Населено место Сенце
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Богородица — главна селска црква во горнореканското село Сенце.[1] Црквата е сместена во источниот дел од селото, на височина која доминира во однос на остатокот од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црква во 2019 година била ограбена, при што од нејзе биле одземени неколку икони, сребрен крст и пари.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има четириаголна основа со осумаголна апсида во задниот дел. Објектот е изграден од камен и е покриен со лимен кров. Главната влезна врата се наоѓа на северната страна и над неа има ниша со слика на Богородица со Исус изработена на мермер, додека на западната страна има споредна врата. Апсидата на црквата е украсена со по една ланцетна вдлабнатина на секоја од страните.

Дворот на црквата е ограден со камена ограда, а во него се наоѓаат камбанаријата, помошен објект и гробни споменици. Камбанаријата е со примитивен изглед и се состои од метални столбови кои образуваат квадратна основа со лимен кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 54. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Петковска, Марија. „Ограбена црквата во гостиварско Сенце“. 1-ва Скопска - МТМ Телевизија. Посетено на 2020-05-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]