Црква „Св. Богородица“ - Пчиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Пчињска
Местоположба

Карта

Координати 42°02′25″N 21°45′11″E / 42.04028° СГШ; 21.75306° ИГД / 42.04028; 21.75306Координати: 42°02′25″N 21°45′11″E / 42.04028° СГШ; 21.75306° ИГД / 42.04028; 21.75306
Место Пчиња
Општина Куманово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба XVI - XVII век
Архитектонски опис

Св. Богородицаправославна манастирска црква во кумановското село Пчиња, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Кумановско-кратовското архијерејско намесништво во Кумановско-осоговската епархија на МПЦ - ОА.

Храмот е изграден во 1868 - 1869 г. Престолните икони се дело на велешкиот зограф Коста Крстев.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преродбенски период“. Центар за дигитализација на националното наследство. Архивирано од изворникот на 2014-04-15. Посетено на 15 април 2014.