Црква „Св. Атанасиј“ - Тополница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Тополница.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°36′59.99″N 21°09′52.17″E / 41.6166639° N; 21.1644917° E / 41.6166639; 21.1644917Координати: 41°36′59.99″N 21°09′52.17″E / 41.6166639° N; 21.1644917° E / 41.6166639; 21.1644917
Населено место Тополница
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1872
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј (позната и како Свети Атанас) — главна селска црква во поречкото село Тополница.[1][2]

Црквата е сместена во самото село, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Била подигната во 1872 година,[2] додека на оштетениот ктиторски натпис стои 1899 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 "Цркви во Манастиречката парохија". Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 15 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]