Црква „Св. Атанасиј“ - Сопот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Сопот 3.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Маренска
Местоположба
Координати 41°29′22″N 22°01′37″E / 41.48944° СГШ; 22.02694° ИГД / 41.48944; 22.02694Координати: 41°29′22″N 22°01′37″E / 41.48944° СГШ; 22.02694° ИГД / 41.48944; 22.02694
Населено место Сопот
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1977
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — главна селска црква во кавадаречкото село Сопот.[1][2]

Црквата се наоѓа во самото село и околу нејзе се распоредени селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1977 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Маренската парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 28 февруари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]