Црква „Св. Атанасиј“ - Слимница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј
Αγίου Αθανασίου
Икона на Светите Три Јерарси
40°27′32″N 20°52′28″E / 40.45889° СГШ; 20.87444° ИГД / 40.45889; 20.87444Координати: 40°27′32″N 20°52′28″E / 40.45889° СГШ; 20.87444° ИГД / 40.45889; 20.87444
МестоСлимница, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1872
Управа
Архијерејско намесништвоНестрамско
ЕпархијаКостурска

Свети Атанасиј (грчки: Αγίου Αθανασίου) — црква во селото Слимница, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Величествената црква е изградена во 1872 г. на рид во Долното Маало на Слимница.[1][2] Годината е напишана на камен релјеф со цвеќиња и мали глави. Внатре има голема женска црква, но нема живопис. Храмот има исклучително вреден резбан иконостас, како и резбан и насликан амвон.[1][2] Спроти црквата има воен споменик.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Γιαννοχώρι - Λιβαδοτόπι“. Ελλάδος Περιήγηση. Посетено на 23 декември 2015.
  2. 2,0 2,1 „Μικρό πλην εικονογραφημένο οδοιπορικό στον Γράμμο“. αναΜορφωση. Посетено на 23 декември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]