Црква „Св. Архангел Михаил“ - Волче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ - Волче.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°45′46.77″N 21°04′13.61″E / 41.7629917° СГШ; 21.0704472° ИГД / 41.7629917; 21.0704472Координати: 41°45′46.77″N 21°04′13.61″E / 41.7629917° СГШ; 21.0704472° ИГД / 41.7629917; 21.0704472
Населено место Волче
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Архангел Михаил
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во поречкото село Волче, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.[1]

Црквата е сместена на крајот од селото, каде се наоѓаат и самите селски гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]