Црква „Св. Јован Претеча“ - Слимница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јован Претеча
Τιμίου Προδρόμου
Карта
40°27′57.9″N 20°50′53.3″E / 40.466083° СГШ; 20.848139° ИГД / 40.466083; 20.848139Координати: 40°27′57.9″N 20°50′53.3″E / 40.466083° СГШ; 20.848139° ИГД / 40.466083; 20.848139
МестоСлимница, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Управа
Архијерејско намесништвоНестрамско
ЕпархијаКостурска

Свети Јован Претеча (грчки: Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου) — поранешен манастир кај селото Слимница, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот се наоѓал непосредно до денешната граница со Албанија, на патот за Арза. Изграден е од жителите на просперитетната влашка паланка Николица. Урнат е со уништувањето на Николица од Али-паша Јанински на крајот од XVIII век. Манастирот имал големи конаци за поклониците, многу гумна и големи земјишни имоти. Мештаните го помнат и како Свети Ѓорѓи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Γιαννοχώρι - Λιβαδοτόπι“. Ελλάδος Περιήγηση. Посетено на 23 декември 2015.