Црква „Св. Јован Крстител“ - Ковач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Црква „Св. Јован Крстител“ - Ковач.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°40′50.78″N 21°08′04.52″E / 41.6807722° СГШ; 21.1345889° ИГД / 41.6807722; 21.1345889Координати: 41°40′50.78″N 21°08′04.52″E / 41.6807722° СГШ; 21.1345889° ИГД / 41.6807722; 21.1345889
Населено место Ковач
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1802
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован Крстител — селска црква во поречкото село Ковач.[1][2]

Црквата е сместена на влезот во самото село, во чиј двор се наоѓаат и гробишта.

Црквата била подигната во 1802 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Манастиречката парохија“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 17 октомври 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]